COVID 101 Што научив?

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Среќна 2020!!! Возбудени, чиста бројка, време за промена. Оваа година ќе биде најдобра до сега!

Fast forward неколку празници подоцна…

Нов вирус? Пандемија? Далеку е од нас… Дојде ненајавено, неочекувано и ни ги смени животите на сите. Сѐ што досега ни беше секојдневие тотално се промени, а секој аспект од јавниот и приватниот живот ни отиде на “hold“. Кога застана сѐ секој од нас помина неколку неизбежни фази на “карантиска школа“ (Нели?).

  • Не е ништо ќе помине брзо, сѐ ќе се врати во нормала. Позитива пошто уште не се помируваме со реалноста, а и не сакаме.

  • Чекај ова е вистинско, што ако ми се случи на мене. Параноја, затварање, послушност и опсесија со пратење новости. Оваа фаза најбрзо поминува.
  • Планирање, влагање у различни групи за личен напредок:  вежбање, курсеви, онлајн предавања и сл..
  • Да гледам серија додека спијам или да спијам додека гледам серија? Фазата на бесконечно долги карантински денови, серии, филмови, гејмање и што уште не. Фала Богу што постои Netflix. Неподносливи часови кои не поминуваат и магичниот круг на времето кое не престанува да стои.

  • Отварање за назад на некоја “нормала“ во која сите се со помешани чувства за што е безбедно а што не. Каде да се вратат и дали да се дружат на истите начини на кои тоа го правеа. Веќе ништо не е исто, а нема ни да биде.

Но, што ме научи ова мене?! Реално имавме многу време за размислување и рефлектирање на сѐ и сешто. Па ќе споделам дел од работите кои ги “научив“ јас.

НАЈПОЗИТИВНА РАБОТА ВО 2020 Е ДА СИ НЕГАТИВЕН!!! (Само мала шала, продолжи со читање)

Рестрикциите ни ја одземаа слободата но, напротив мене некако ослободија. Успорувањето на темпото ме научи дека ми е најдобро сама со себе. Колку е смирувачки да не ти е секој ден однапред испланиран и не си “заробен“ во торнадо на милион обврски и џонглирање на некаков социјален живот. Дишеш успорено… Искрено ова сѐ некако можам да го споредам како една долга медитација на човештвото.

ЛЕКЦИЈА БР. 1

Многу иницијативи за поддржување на локалните бизниси и економијата општо се појавија во овие неколку месеци и тоа е за поздрав! Сме можеле да се држиме заедно во тешки моменти, кој би рекол…

ЛЕКЦИЈА БР. 2

Кога е тешко да најдеш занимација за да го пополниш времето , а на социјални медиуми бомбардираат со БАНАНА ЛЕБ и остали рецепти, си викаш ќе пробам и јас! Топ искуство, нови скилс или што би рекла баба ми – спремна за мажење! (се шалам!!)

А во случај да зезнеш оброк (мене ми се дешаваше 80% од времето) се вртиш на најзгодната опција за TAKE OUT. Што не води до…..

ЛЕКЦИЈА БР. 3

Of course, сите локали отворија опција за достава што беше еден од најдобрите нешта што се десија периодов! Буквално сѐ можеше да нѝ дојде дома (Апсолутен WIN), поготово за деновите со комплетен карантин.

За деновите кога мора да се работи од дома исто така добитна опција се takeout кафиња од омиленото кафуле. Или за петок takeout коктел ! ЗАКОН НЕЛИ?

ЛЕКЦИЈА БР. 4

Деновите после милион часовните карантини и најтвриот орев се крши, па дефинитивно КЕЈ и ВОДНО беа Ел Дорадо за скопјани. Мило ми е што толку голем број на луѓе почнаа да ги ценат овие богатства што ги има нашево Скопјенце.

ЛЕКЦИЈА БР. 5

Има милион работи кои се SAFE да се прават периодов, а се презабавни. Ќе одвојам само неколку од нив.

ИСКРЕНО СЕ НАДЕВАМ ДЕКА СИТЕ НАУЧИВМЕ БАР НЕКОЛКУ НОВИ РАБОТИ ЗА СЕБЕ И ЗА ЖИВОТОТ ОКОЛУ НАС. МИСЛАМ ДЕКА ВИДОВМЕ ДЕКА СИТЕ РАБОТИ КОИ МИСЛЕВМЕ ДЕКА СЕ МНОГУ ВАЖНИ, ВСУШНОСТ СЕ СПОРЕДНИ, А СЕКОЈДНЕВИЕТО ГО КРОИМЕ САМИТЕ НИЕ. МОЖЕМЕ ДА ОТПАТУВАМЕ НА НАЈДАЛЕЧНИТЕ МЕСТА (ВИРТУЕЛНО) ДОДЕКА СЕДИМЕ СО НАЈБЛИСКИТЕ ДОМА.

НЕ МОЖЕ НИШТО ДА ЈА СМЕНИ НАШАТА РЕШИТЕЛНОСТ, А РЕШЕНИЈА ЗА СИТЕ “ВОНРЕДНИ“ СИТУАЦИИ СЕКОГАШ ЌЕ НАЈДЕМЕ!  ЌЕ СЕ ВРАТИМЕ ВО “НОРМАЛА“ НО, НИЕ НИКОГАШ НЕМА ДА БИДЕМЕ ИСТИ.

За Авторот:

Следете ги најновите трендови во градот

Бидете меѓу првите што ќе дознаат за најинтересните случувања во Скопје

Прочитај повеќе...

Games

Ја видов Мона Лиза а бев во пижами

Сите моравме барем еден план да откажеме заради новонастанатата пандемија. Дали тоа е авантура во странство, службен пат, или пак прошетка низ Македонија, на крај

kerakamika-featured
Games

Керакамика – Моето ново омилено хоби!

Дали си млад, стар или дете во Керакамика не е важно, бидејќи погоди што? Тие нудат специјални курсеви наменети за секоја возраст! Cакаш да искусиш

Games

Приказната на GetOut

Петок вечер. Со друштво се договарате за каде да искочите. Се обидувате да сфатите кои места работат, дали го служат вашиот омилен коктел, и каде

pizza-featured-blog
Discover Skopje

Ти се јаде добра пица?

Многу градови како Неапол и Џенова се фалат дека пицата потекнува од кај нив. Од таму нејзиниот вкус се пренел низ целиот свет. За овој

Зајакнете го вашето онлајн присуство со наша помош